14.5 C
London
Home Козметологија Убавина и Здравје

Убавина и Здравје

Најбрзите и најефикасни начини за лекување на изгореници од сонце

Пет начини за лекување на изгореница, брзи и најефикасни според американските дерматолози. Ниту еден SPF фактор нема да ве заштити од изгореница, доколку претерате со сончање. Изгорениците се честа појава но оставаат трајни последици во ДНК-та на кожата доколку ги оставите нетретирани. Да, црвенилото ќе помине, но не и слободните радикали. Еве како да се справите со...

5 бенефити од хијалурон кај МАЖИ

Зошто хијалуронот е неопходна состојка за нега на кожата кај мажите? Постојат многу производи за нега на кожа. Доколку читате на интернет, може да налетате на комплицирани списоци со разни продукти и мал милион различни состојки. Тоа е фрустрирачки, особено ако се обидете да ги избегнете потенцијално опасните хемиски состојки. Сигурноста дека вашите производи за нега...

Цигарите го уништуваат вашиот физички изглед

Цигарите не го уништуваат само вашето здравје, тие исто така го уништуваат и вашиот физички изглед. Во медицината е прифатен терминот „лице на пушач“ (smoker’s face), кој се користи за да опише одредени карактеристики на лицето кои се последица од пушењето и се заеднички за повеќето пушачи, како брчки околу устата и очите, предвремено остарена кожа...

Американските дерматолози: Како до подобра кожа?

American academy of dermatology: Skin care secrets for healthier-looking skin! Секој од нас, без разлика дали се работи за маж или жена, сака подобар изглед. Најлесен начин за подобар, посјаен и едноставно блескав изглед е добра и млада кожа. Ла Белеца центарот заедно со Американската академија за дерматологија и естетска медицина, ви открива неколку кратки...

Што да очекувате од „Спреј-тенинг“?

Постојат бесконечно причини кои би ве натерале на Спреј-тенинг: безбедно е, брзо и ефикасно, тоа е одличен начин за третирање на телото или подготовка за специјален настан, резултати веднаш, прифатлива цена....Списокот продолжува. Резултатите се исклучително природни и задоволителни, а траат со недели по третманот.  Но, што треба да знаете за да се подготвите за spray tanning? Како да се...

50 нијанси на ЦРВЕНО: Fifty Shades of RED

Естетската медицина и козметологија се науки за кои е потребна работа од лекари или врвни здравствени специјалисти (пример: дерматолози, хирурзи и останато). Кремот во светската дерматологија е во американските академии за естетска медицина (каде се обучуваме) и дерматологија. 50 нијанси на црвено: приказ на различни случаи како вашето лице или тело можат да бидат црвени во „позитивна“ смисла,...

Нутриција и нега на лице: Micro-needling & LED Therapy

Dermapen познат и како micro-needling, е контролирано создавање на микро повреди во кожата која предизвикува цела каскада на настани кои резултираат со стимулурање на ослободување на фактори на раст, што предизвикуваат нови синтези на колаген и еластин кои пак имаат за цел да ја обноват, заздрават и подмладат кожата. Дермапенот се користи за лекување и видно подобрување на разни...

Дали сонцето го убива КОВИД-19? – Американска академија за дерматологија

Ла Белеца центарот ви ја пренесува во целост изјавата и прес-конференцијата на американската академија за дерматологија (ААД) во однос на коронавирусот. Како професионалци кои се обучуваме од американските академии за дерматологија и естетска медицина, сегакош најновите информации, иновации и истражувања ни стигнуваат есклузивно. Со таа цел ви пренесуваме: Дали сонцето влијае врз коронавирусот? Извор на информации: ROSEMONT, Ill....

Низ визирот на нашиот поглед: Каде прво, зошто, како понатака?

Носот и устата се најистакнатиот дел од нашето лице и затоа први паѓаат во очи на останатите. Сепак, очите како и делот околу очите вклучително подочњаци, кажуваат многу за нас. При проблем со истите, ние изгледаме истоштено, изморено, константно тажно или намрштено. Првата споредна но сепак премногу важна работа која ја забележуваме се веѓите. Токму поради тоа, многу луѓе...

Свилени трепки во Ла Белеца: сѐ во кратки црти

Кога ќе се одлучите за надградување, морате да донесете три важни одлуки. Тоа се: Од кој материјал ќе бидат направени вашите трепки Квалитетот на изведба кој зависи од вештите раце на изведувачот Која должина е идеална за вас? Трајните трепки се нешто на што не сте навикнати Тие не се во снопови, ниту пак може да се...

Не пропуштајте!