Ако можете да помислите на некоја процедура која може да е толку многу ефективна а сепак да е минимално-инвазивана, што би било тоа? ДА, Инјекции во естетската медицина за мажи!

Инјекциите во Естетската Медицина и методите се често пати погрешно сфатени од страна на мажите дека тоа се таканаречени “женски работи или работи за жени”

Мажите во мнозинство, многу помалку ги користат инзворедните бенефиции на anti-aging медицина и естетиката најчесто користејќи фрази дека тоа се работи за жени. Но, дали знаете дека премногу грешите доколку размислувате на овој начин? Еве зошто….

Никој нема да може да примети дека на вас била правена некаква процедура – нема лезии, нема повеќедневни црвенила, нема лузни!

Клучот за вашиот посакуван изглед (помлад, посилен и по-мажествен маж) лежи во естетската дерматологија и медицинската козметологија. Сите процедури се минимално-инвазивни или траат кратко, најчесто без анестезија, а ефектите се некогаш инстантни и траат од 6 месеци до 1 година. Резултатите се неминовни и може да бидат до толку драстични да изгледате дури и 10 години помладо во некои случаеви.

Ла Белеца Центарот ви ги открива 5-те најкористени естетски процедури за мажи низ светот

Сите од долу наведените процедури се достапни во Ла Белеца Центарот, ги изведува Специјалист по Дерматовенерологија, Д-р Наташа Марковска-Василевска и се процедури за кои имаме веќе големо искуство.

1.Хијалуронски Филери

Што се Хијалуронските филери? Филерите помагаат на кожата да го возобнови волуменот и да се подобрат контурите на лицето. Со подобрување на структурата на кожата, тие помагаат во пополнувањето на дупките на лицето. Исто така, со подобрување на контурите на вашето лице ви даваат поцврст, појак и посјаен изглед. Филерите се особено ефективни во подобрување на лузни и дупки од акни или друг вид на повреди како и линии од самото стареење. ЦЕНА: 200€ 1 ml [цел шприц], а према потребите на клиентот, шприцот/дозата може да е и помала.

Dermal Fillers to enhance masculine features – неверојатна трансформација на пациентот од видеото – погледнете ги неговите резултати.

2.”BRO-TOX”

Кога станува збор за anti-aging медицината како и инстантниот и моментален младалачки изглед (youth look), тогаш неможе а да не спомнеме за “Мајката односно Матрицата” на сите инјекции во естетиката, БОТОКС!

Докторите кои работат со естетика и anti-aging медицина, овој препарат го користат успешно со години бидејќи резултатите се веднаш видливи а процедурата е минимално инвазивна и никој нема ни да примети дека на вас била направена интервенција. Секако, разликата во вашиот изглед ќе биде веднаш приметена, но причината нема да може да се дознае бидејќи веднаш после процедурата одите дома и можете да продолжите со секојдневните активности. Токму поради овие карактеристики, немора да се грижите од стигмата помеѓу мажите кога се работи за употреба на ботокс. ЦЕНА: 50€ по регија.

Botox leaves NO SIGNS of having “Work Done” on your face! Погледнете ја приказната на овој маж од видеото. Во Америка, повеќе од 400.000 мажи се одлучиле на оваа процедура, па зошто да не бидете и вие еден од нив!?

3.ПРП Метода – Автологна Биостимулација на Матични (Stem) Клетки со Growth Factor

Дали некогаш сте помислиле на нешто толку револуционерно и иновативно што може да ви ги смени вашите мислења и перспективи за anti-aging медицината? Верувале или не, на пазарот е достапна моментално една од најдобрите и најуспешни процедури со запрепастувачки резултати, таканаречената “Вампир Метода” односно ПРП Метода.

ПРП Методата или Platelet-Rich-Plasma или позната како Автологна Биостимулација на Матични Клетки со Growth Factor дава инзвонредни резултати кај мажи. Препорачливо е да ја започнете оваа процедура после 3-тата или 4-тата декада, но исто така резултатите се видливи кај секого безразлика на годините. ЦЕНА: 100€ третман.

4.Hair Care Mesotherapy – коктели за негување и ревитализација на косата

Мезотерапија – минимално инвазивна метода која се состои и вбризгување на инекции со коктел од лекови, витамини, минерали и други активни супстанци во поткожното ткиво. Овие коктели стимулираат пред се интензивна нутриција и ревитализација на кожата и ткивата, делуваат против целулитот и масните клетки, имаат силно анти-оксидативно дејство, ја хидрираат кожата и многу други витални ефекти. ЦЕНА: 2.000 денари од мезококтел. 

Со нивното делување, крајниот ефект доведува до:
 • Подмладување, ревитализација и разубавување на кожата
 • Затегната, цврста и сјајна кожа
 • Превенција на појавување на први брчки и редукција на веќе постоечките
 • Намалување на целулитот и масните наслаги
 • Природен лифтинг и затегнување на кожата
 • Стумилација на раст на коса преку подобрување на локална циркулација, неутрализација на главниот виновник за опаѓањето на вашата коса (дихидротестостерон), нутриција и стимулација на влакната и фоликулите

Прочитајте повеќе за оваа процедура и за нејзината уникатност во ефектите.

ВИДЕО – Апликација на Мезотерапија за Коса во комбинација со ДЕРМАПЕН

5.DERMAPEN – Револуција во Дерматологијата!

Dermapen – најнов и револуционерен micro-needling на контролирано создавање на микро повреди во кожата која предизвикува цела каскада на настани кои резултираат со стимулурање на ослободување на фактори на раст, што предизвикуваат нови синтези на колаген и еластин кои пак имаат за цел да ја обноват, заздрават и подмладат кожата. ЦЕНА: 2.000 денари од третман. 

Дермапенот се користи за лекување и видно подобрување на изгледот и состојбата на:
 • Фини брчки, пушачки брчки над усни, околу очи, чело, врат и деколте
 • Хируршки лузни, лузни од траума, лузни од изгореници, лузни од акни
 • Стрии на градите и телото и лабава кожа на тело
 • Затегнување на кожата, намалување на големи, проширени пори
 • Пигментации
 • Подобрување на состојбата на скалпот и раст на коса
 • ОСОБЕНО ЕФЕКТИВНА метода за отстранување на лузни од акни!

ВИДЕО – дознајте повеќе за Дермапенот како и погледнете ги сликите од ПРЕД и ПОТОА на следното видео, кај мажи и кај жени.

La Bellezza Center 
Естетска Дерматологија & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска Дерматологија и Медицинска Козметологија
Facebook: La Bellezza & Instagram: La Bellezza Center
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432
Е-mail: info@labellezza.com.mk