Мезотерапијата е новиот тренд кај техниките (методите) за нега на кожа, кој претставува нехрируршко подмладување (регенерација и рејувенација) на кожата во проблематичните регии на телото, лицето и вратот. Оваа техника вклучува мали колочини на различни медикаменти кои се инјектираат во кожата и сврзното ткиво под кожата.

Од ПАРИЗ, Франција до Америка – Револуционерна anti-aging метода!

Мезотерапијата е воведена во Соединетите Американски Држави во доцните деведесетти години од доктор Лионел Бисон, по целокупното долгогодишно проучување на оваа револуционерна постапка со реномирани експерти во Париз.

Мезотерапијата може да се користи за лекување при:

Мезотерапијата исто така може да се инјектира во масното ткиво и може да се користи како третман за губење на масти и антицелулитна терапија. Според доктор Марион Шапиро, поранешен лекар во брза помош, кој моментално е директор на Mesotherapy Associates PC од Њујорк и Вест Оринџ, Њу Џерси вели: “Мезотерапијата не работи кај само околу 5% од пациентите, кај останатите 95% резултатите се спектакуларни!”

Процедурата се одвива така што се инјектира коктел од Витамини А, Б, Ц и Е, амино киселини, ензими, минерали, еластин и навлажнувачка хијалуронска киселина во средниот слој на кожата – мезодерм.

Резултатите од терапијата имаат за цел да го подобрат севкупното подмладување на кожата, ја зголемуваат еластичноста и сјајот на кожата, третираат површни и подлабоки брчки, редуцираат дебелина и целулит. Резултатите се неверојатни и затоа овој е еден од најпосакуваните и најбарани трендови и избор кај познатите, кога станува збор за нега и грижа на кожата.

1.Совршениот грб на Кети Пери (Katy Perry)

Според Dailymail UK, совршениот грб на Кејти Пери за време на еден од нејзините настапи на Grammy’s awards е благодарение на инјектираните коктели од мезотерапијата! Трендот кај познатите за инјектирање витамини директно во телото беше одобрен од многу други ѕвезди, како Џенифер Анистон, Кара Делавињ и поп ѕвездата Ријана, потврдува еден од најголемите интернет портали во целиот свет, Dailymail.

Од внатрешни извори, упатените тврдат дека познатите ја избираат оваа процедура повеќе од било која естетска операција, како приоритет за “сезоните на наградите” или “сезоноата на црвениот тепих”, поради тоа што резултатите се суптилни и веднаш видливи.

2.Тајната на убавината на Карла Саркози – жената на поранешниот француски претседател!

Според ELLE (еден од најпознатите модни портали), витаминската мезотерапија е прв избор и на жената на екс претседателот на Франција, Карла Саркози. Овие природни инјекции кои ја освежуваат и возобновуваат структурата на кожата се нешто што мора да го проба секоја жена после навршување на четвртата декада од животот.

Овој третман Ви нуди сеопфатна рејувенација и регенерација на кожата и затоа е и омилената метода на познатите. Кожата ќе има прекрасен сјај и свежина на самиот ден од третманот, како и неколку месеци подоцна.

Погледнете ги понудите за МЕЗОТЕРАПИЈА во Ла Белеца:

Мезотерапија за Комплетна Ревитализација и Интензивна Нутриција на Кожата

Mesolipolysis & Cellucare – ефикасен и докажан метод за борба против целулит и отстранување на масни наслаги!

Hair Care Mesotherapy – коктели за негување и ревитализација на косата

 

За повеќе информации, јавете се на 022 430 432 & 070 222 601 или контактирајте не преку нашата контакт форма со порака дирекно на нашиот е-маил info@labellezza.com.mk