14.3 C
London
Home Новости и Блог Блог и Занимливости

Блог и Занимливости

Како да ја Подобрите Пенетрацијата на Продуктите во Кожата?! – 3 методи!

Пенетрацијата на материи односно продорот на супстанците од кремите за подмладување, против акни, колагенски препарати, препарати на база на хијалуронска киселина и друг вид на anti-aging продукти, е многу битен процес чија цел е достигнување на максимални резултати. Колку е подлабок продорот низ кожата на овие продукти, толку подобри резутлати треба да очекувате. Постојат повеќе методи...

Сакате “Слатко Носе”? – Нехируршка Корекција на Нос

Носот е најистакнатиот дел од нашето лице, а со самото тоа е најизложен на туѓите погледи. Токму поради тоа, многу луѓе се одлучуваат на корекција на носните контури. Оперативната интервенција која се нарекува ринопластика е комплицирана па понекогаш и многу болна метода со ризици од анестезија и останати хируршки и пост-хируршки компликации, а да не говориме...

Како да препознаете дали Вашиот осип има потреба од итен лекарски преглед

Осипот е состојба на кожата во која се менува бојата, изгледот и текстурата на кожата. Осипите може да се појават во многу форми, како: Црвенило Испакнатини Грутки Плускавци Тие можат да бидат црвени, лушпести, суви или влажни и може да се појават во една област на кожата или низ целото тело. Покрај тоа, некои исипи...

ХИЈАЛУРОНСКИ ФИЛЕРИ

Beauty ФИЛЕРИ – Сите Тајни на Најпопуларната во Светот Mетода на Неопративен FACE LIFTING Beauty филерите кои се на база на хијалуронска киселина се моментално едни од најпопуларните во светот на естетската и anti aging медицината! Брзото темпо на живот доведе до голема популаризација на кратките и брзи но ефикасни процедури за подмладување како што е...

4D терапија со Мезо-конци [Ревитализација, регенерација, зацврствуање и појачување на тонусот]

Мезо-Конци  е метода која користи потполно резорбирачки конци кои се вбризгуваат на различни нивоа на вашата кожа, а тие делуваат одвнатре со комбинација од 4 методи – ревитализација, регенерација, зацврстување и појачување на тонусот на кожата кои се особено битни за кожата на лицето, вратот, а и целото тело. Ефектот на мезо-конците започнува моментално, а...

HIFU терапија: примат во не-хируршкиот лифтинг!

Постојат многу методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото. Најчесто познати како не-хируршки лифтинг (face-lifting), тоа се процедури како хијалуронски филери, ботокс, 3Д мезо конци, РФ, ласерска рејувенација и слично, но приматот во не-хируршката естетска медицина го има завземено метода која е моментално на А-листата на светските познати личности, HIFU терапија.  HIFU...

Дерматологија: Колку често треба да се бањаат вашите деца?

Факти од Американската Академија за Дерматологија - Колку често треба да се бањаат вашите деца? Сте се запрашале ли колку често треба да ги бањате вашите деца? How often do Children need to Bathe? – едно од најинтересните прашања одговорени од најдобрите дерматолози во Светот, совет на Американската Академија за Дерматологија. Детството, особено пубертетот се едни од...

БОТОКС – Фонтана на Младоста

БОТОКС - ФОНТАНА НА МЛАДОСТА Jа затегнува кожата, видливите брчки се пеглаат, а се спречува појава на нови. Што е БОТОКС третман? Тоа е најфреквентната нехируршка естетска процедура во светот. Вашето лице треба да го покажува Вашето расположение и емоции, но не и вашите години. Поради тоа немојте да чекате да остареете па тек тогаш да почнете...

Интервју со Николина Пишек: малата тајна на Хрватската убавица.

Познатата водителка и модел од Хрватска, Николина Пишек, важи за една од најубавите жени на овие простори. За порталот Естетик, таа ги открива тајните на нејзиниот изглед, но и најзаслужната процедура што ја одржува во форма. "Nemoguće je održavati karoseriju blistavom ako je motor bez snage" - вели Николина Пишек. Важите за една од најубавите жени...

ПРП Метода: стимулација на матични клетки со GROWTH FACTOR

ПРП методата е природен ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА со кои треба да се започне навреме за да се успори стареењето. Anti-aging медицината е нова гранка која одсем со неоперативно подмладување се занимава и со превенција на стареењето. Автологна Биостимулација на Матични Стем Клетки со GROWTH FACTOR Третманите со природни супстанци се секогаш хит низ светот. ПРП методата не...

Не пропуштајте!