13.2 C
London
Home Новости и Блог Блог и Занимливости

Блог и Занимливости

За жените кои од животот сакаат повеќе

Сите се надеваме дека пандемијата со коронавирусот ќе заврши побрзо. За да ги дочекате новите денови со затегната и убава кожа, сега е вистински момент. Еве зошто... Најголем дел од инвазивните процедури во естетската медицина, иако во мал процент, знаат да завршат со непосакувана модринка или да бараат од вас неколку дена специјална нега без...

Дали е нормално мажи да користат СПРЕЈ-ТЕН?

Затегната, исончана и убава кожа е привлечна за секој маж и жена, особено „потемниот тен“ бидејќи е најлесен пристап за нагласување на формата на телото. Во некои општества естетските процедури за мажи сè уште се стигматизираат, но во Холивуд од дамна не е така. Ако сте „нови“ во светот на тенот, мора да дознаете се за...

Превенција на акни од вежбање и теретани

Вежбање, фитнес и посета на теретани предизвикува прекумерно потење и користење на справи и реквизити употребени од многу луѓе. Со самото тоа, телото е подложно на разни иританти како прашиња, пот и бактерии. Сето тоа може да доведе до процес на исфрлање односно инфламација и акни. Сепак, не треба да се откажувате од вежбањето. Клучот за...

[ВИДЕО] Американска академија за дерматологија: ласерско отстранување на влакна кај мажи

Ласерското отстранување на влакна е една од најреволуционерните методи во естетската медицина. Тоа е така бидејќи третманите се изведуваат еднаш месечно, траат не повеќе од 1 час, а ефектите се долготрајни. Во Ла Белеца центарот е достапен Fast Hair-Removal Laser – најновиот светски модел кој е комбинација од трите најдобри ласери: Alexandrite (755nm), Nd: YAG (1064nm) & Diode (808nm). Овој...

Нутриција и нега на лице: Micro-needling & LED Therapy

Dermapen познат и како micro-needling, е контролирано создавање на микро повреди во кожата која предизвикува цела каскада на настани кои резултираат со стимулурање на ослободување на фактори на раст, што предизвикуваат нови синтези на колаген и еластин кои пак имаат за цел да ја обноват, заздрават и подмладат кожата. Дермапенот се користи за лекување и видно подобрување на разни...

Анатомија на телото: Каде се има хијалуронска киселина

Хијалуронот односно хијалуронската киселина која е составна компонента на филерите кои најчесто се користат за корекција на усни, е природен и составен дел од нашето тело. Покрај за корекција на усни, се користи и за корекција на нос, комплетна рехидратација и рејувенација на кожата на лицето, пополнување на дупки од акни, лечење на брчки,...

Дерматолошки препораки за PRX-T33 & хемиски пилинг

Хемиските пилинзи се техника што се користи за подобрување и изедначување на текстурата на кожата. Кожата на лицето примарно се третира, а лузните може да се подобрат. Хемиските пилинзи се наменети и за да ги отстранат најповршните слоеви на кожата односно да стимулираат нивна комплетна регенерација. Овој слој е важен за тонот на кожата и служи...

Искуство со ХИФУ (HIFU): Џонатан, најдобриот пријател на Ким Кардашиан

Доколку сте се запрашале како изгледа најновата технологија на не-хируршки facelift, ние (express.uk) Ве носиме позади сцената, ексклузивно со Џонатан (Jonathan Chenam) во естетската клиника Paul Banwell Clinic United Kingdom. Кога ќе помислите на face-lift како процедура, досега на памет ќе ви паднат: хируршки зафат (пластична хирургија), ботокс, филери, 3д мезо конци (до скоро најсофистицирана...

Ресорбилен имплант од комплекс за подмладување и хијалурон

CYTOCARE S Line е ресорбибилен имплант составен од хијалуронска киселина & комплекс за подмладување. Се вбризгува со микро-инјекции во горниот дермис и среден дермис од периорбитала и периоралната регија (вертикални линии на усните). CYTOCARE S Line ги исполнува фините линии и ја осветлува кожата. Исто така, корегира недостадоци како квалитет на кожата и текстурата. Количина на...

Black Friday понуди во Ла Белеца!

Black Friday пристигна и во Ла Белеца. Одберете дел од палетата на понуди, јавете се, закажете и уплатете заклучно Вторник, 28ми ноември, а пакетите ќе може да ги користите во наредните неколку месеци. Black Friday понудите во Ла Белеца се од доменот на козметика, Ласери и Slim & Body. 1. Годишни Пакети за Депилации 10 х...

Не пропуштајте!