Wednesday, May 18, 2022
spot_img
домаfacials8те чуда кои МОРА да ги знаете за хемиските пилинзи!

8те чуда кои МОРА да ги знаете за хемиските пилинзи!

Овошни киселини и хемиски пилинзи – Препаратите од АХА киселини се употребуваат исклучиво во периодот од есен до пролет.

Наменети се како специјални третмани за годишно прочистување на кожата – нежни, но со своето дејство ја активираат клеточната миграција и ја забрзуваат реконструкција на дермисот и епидермисот, се активира микроциркулацијата, обезбедуваат микронутритиенти на соодветната област.

8 работи кои мора да ги знаете за хемиските пилинзи и овошните киселини

1.Хемиските пилинзи ја зголемуваат клеточната пролиферација!

Во нормална и здрава кожа, клетките се регенерираат и комплетно заменуваат во текот на 28 дена. Како кожата старее, овие процеси може и да се пролонгираат. Хемиските пилинзи може да го стимулираат овој процес повеќекратно да забрза и да се преполови времето на регенерација со што ќе добиете помлад и посјаен изглед.

2.Ја редуцираат хиперпигментацијата!

Преку прецес на exfoliation, хемиските пилинзи успеваат да делуваат врз пигментот исфрлајќи го надвор.

Хемиски Пилинзи – Исклучително ефикасни за разбивање на старечки флеки на дланките и лицето!

3.Ја зголемуваат продукцијата на колаген!

Дури и најмалата апликација на киселини, ја стимулира кожата и провоцира реакција. Овие реакции пак, стимулираат синтеза на нов колаген и други структурни компоненти.

4.Антибактериско дејство 

Со своето антибактериско дејство, тие делуваат преку намалување на процесите на „исфрлање“ на лицето и превенираат состојби како “acne breakouts”.

5.Anti aging терапија: Отстранување на мртвите клетки од кожат

6.За реепителизација

Високи концетрации на регенерирачки и хидрирачки компоненти за интензивна реепителизација – обнова на епидермот, омекнува и елиминира мали бразди и други знаци на стареење или несовршености на кожата, подобрува текстура, изедначува тен и подобрува квалитет на кожа.

7.За акни како и лузни кои се резултат на акни, пеги, фини линии, проширени пори

8.Третман на Кератози – Груби, рожнати слоеви на лакти, колена, стапало.

Препорака за начин на употреба:

  • Овошните киселини со помали концентрации: се прават во серија од 3 до 6 на секои две недели.
  • Хемиските пилинзи се појаки (медицински): се прават 4 до 6 на секои две недели.
  • СПЕЦИЈАЛЕН ПАКЕТ: 2.100 денари за 3 серии на третмани!
  • Поединечна цена: 1.000 денари.

La Bellezza Center 
Естетска и Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 70 268 009
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular