Wednesday, May 22, 2024
spot_img
домаЕстетска козметологијаВидеаВИДЕО: Тестирање на ХИФУ врз месо, стакло и разни ткива

ВИДЕО: Тестирање на ХИФУ врз месо, стакло и разни ткива

HIFU е кратенка од High Intensity Focused UItrasound – процедура која користи силен интензитет на фокусиран ултразвук кој е докажано безбеден иако неговата пенетрација во ткивото е до степен каде што ниту една друга метода не може да достигне. Тој е најсовремен апарат во естетската медицина, а достапен е и во Ла Белеца центарот во Македонија уште од далечната 2018та година!

ВИДЕО: Тестирање на ХИФУ (HIFU) врз месо, стакло и останати ткива

Пратејќи ги светските трендови и најнови научни достигнувања, Ла Белеца центар континуирано инвестира труд и време за нашите клиенти да имаат пристап до најсовремените технологии во естетската и antiaging медицина. ХИФУ (HIFU) како технолошка иновација, први ја донесовме во Македонија уште во далечната 2018 година, а почнавме со работа на почетокот на 2019 година. Во меѓувреме, техниката се надградуваше, но не се промени. Сега, ви претставуваме променета и адаптирана верзија на ХИФУ, најнова технологијата – Ulthera/Ultramage HIFU: МИКРОфокусиран ултразвук со висок интензитет, наместо досегашниот фокусиран ултразвук.

Што да очекувате од ХИФУ терапијата?

НОВАТА ТЕХНОЛОГИЈА ГО ПРОМЕНИ И ВРЕМЕТО НА ДЕЛУВАЊЕ!

Овој третман (исто како и претходното ХИФУ) претставува најмодерна, но унапредена технологија на високо фокусиран (микрофокусиран) ултразвук кој продира до слоеви на кожата каде што претходно ниту една друга машина во естетската медицина не успеала да допре. Микрофокусираниот ултрарзвук доведува до стварање на топлотен ефект испод кожата, а на тој начин се убрзува природниот процес во вашето тело кој е задолжен за создавање на нов и свеж колаген. Затоа, сега оваа процедура може да се повтори на 3, наместо на досегашните 6 месеци. Тоа е така, бидејќи како што напоменавме погоре, оваа усовршена ХИФУ процедура успева дупло побрзо да ги активира процесите на создавање на нов колаген и комплетна регенерација.

 • Пенетрација до SMAS, Superficial muscular aponeurotic system (мускулно-апоневротичен слој) кој е одговорен за ремоделирање на колагенот и контракција на еластичните влакна, т.е. со помош на стимулација од ХИФУ апаратот, се постигнува обнова на колагенот како и производство на нов колаген
 • НАПОМЕНА: SMAS е слој кој досега ниту еден препарат за не-хируршки face-lifting не го достига со дејство!
 • Времетраењето на терапијата може да е од 20 минути до 1 час, во зависност од регијата на третман.
 • Резултатите се долготрајни, а понекогаш промените се гледаат многу брзо.
 • Крајниот резултат можете да го забележите после 45 до 90 дена, а некогаш и до 6 месеци, а времетраењето на крајниот резултат може да трае и до 2 години што е исто така недостижно со претходни процедури!
 • Третманот може да се повтори на 3 месеца, но не повеќе од 3 до 4 пати во 2 годишен период.
 • HIFU третманот е со мал дискомфорт (нема класична болка) и не е потребна анестезија. Нивоата на енергија се различни, а пациентот се третира со енергија до која се чувствува комотно.
 • После третманот, кожата може да биде благо зацрвенета, но по неколку часа црвенилото ќе се повлече и можете да се вратите на секојдневните активности. Може да ја чувствувате регијата на која се работело внатрешно затегната, како после вежбање. Секако, тоа е моментално чувство кое може да трае неколку часа до неколку дена.
 • HIFU терапијата не го оштетува епидермисот на кожата!
 • Може да се комбинира со други медицински третмани, но напоменуваме дека препарати како хијалуронски филери, ботокс и мезо конци не треба да бидат аплицирани непосредно пред терапијата со ХИФУ!
 • HIFU третманот е многу погоден за кожа која има изразени знаци на стареење како паднат тонус, изразени брчки, спуштена и висната кожа, но исто така и за слоеви на масни наслаги околу подбрадокот.
 • HIFU SLIMMING програма: ХИФУ има посебна програма за стомак, раце, нозе и задник односно сите регии на телото каде што имаме проблем со вишокот на масни наслаги и висната кожа (надлактици, стомаче после породување или нагло слабеење, “love handles”, околу колена, итн).
 • HIFU терапијата дава одлични резултати за познатата состојба на вратот позната како “Turkey neck” и за затегнување и подмладување на кожата на деколтето.
 • Наменет е за двата пола подеднакво!

HIFU методата е едно задоволство односно инвестиција во себе, која секој треба да ја направи. Како мажи, така и жени.

ЦЕНОВНИК: Погледнете ги сите регии за третман со HIFU за подмладување (слики)

ВИДЕО: Третман на „висечка рака“ за затегнување и слабеење

HIFU: High Intensity Focused UItrasound
ЦЕНА на поединечен третман изнесува од 4.000 денари.
Забелешка: Зоната на третман е делот обележан на видеото – висечка рака.
Времетраење: 30-40 минути.
Третман се работи на двата пола.
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА: 8.000 денари – ХИФУ на „висечка рака“ со дополнителни 8 третмани на замрзнување на масното ткиво со криолиполиза!

Зоната на работа е горниот дел на раката обележан во видеото и познат како „висечка рака“ (не цела рака!). Третман на цел горен дел на рацете може да изнесува до 6.000 денари, во зависност од потребата, големината, обемот и проблемот.

ЦЕНОВНИК за слабеење со HIFU: нова технологија за таргетирање на масти, стрии и целулит!

Се работи на сите регии од врат до петици како: висечка кожа на рацете познато како свадбарски раце, задебелен и висечки врат (познат и како Turkey neck), ослабено меше после породување, затегнување на кожата на стомакот и околу стомакот, висната кожа околу колена, задебелени колена, love handles, како и затегнување на манекенски нозе. Дополнително може да се третираат и регии како: затегнување на листови, гради, задник, манекенски нозе, бутови, колкови…

La Bellezza Center
Естетска дерматологија и медицинска козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 +389 75 222 601
Е-mail: [email protected]

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular