Friday, April 19, 2024
spot_img
домаКозметологијаУбавина и ЗдравјеМитовите за микродермоабразија, разбиени.

Митовите за микродермоабразија, разбиени.

Сигурно некогаш сте се запрашале што е микродермоабразија, сте побарале на Google или YouTube со цел да видите зошто оваа метода се разликува од класичниот третман или останати процедури за лице. Ќе ви биде ли лицето црвено после третман? Дали боли? Зошто е потребна? Има ли ефект?

Сите митови, ќе ги разбиеме во овој текст. Но претходно погледнете го нашето видео: Како се изведува дијамантската микродермабразија?

#1 Мит: Ги решава акните!

Одговорот дека дијамантската микродермабразија ќе ги реши вашите акни, не може да се земе како комплетно точен. Зошто? Бидејќи самиот процес на акнетерапија вклучува професионален “facial” од дерматолог или лекар, каде механички се чисти лицето. Дијамантската микродермабразија може да помогне во намалување на понатамошно воспаление, да и помогне на кожата полесно да дише и да се регенерира.

#2 Мит: Зошто тогаш воопшто би била потребна во комбинација со акнетерапија?

Дијамантската микродермабразија, особено таа која се прави во комбинација со класичен третман на лице:

 • ќе го олупи (извади) целиот површен слој кој не може со ниту една друга процедура да се отстрани;
 • на тој начин, ќе се стимулира создавање на нови клетки на површината на кожата;
 • тоа пак ќе доведе до помазна, посјајна и помалку вулнерабилна кожа;
 • ќе се подобри пенетрацијата на сите аплицирани продукти во периодот што следува. (види слика)

#3 Мит: Аххх, сум правел/а нешто како тоа, дермаролер…..

Не, воопшто не е исто! Дермаролерот е веќе исфрлен од употреба во најелитните светски центри каде што работат дерматолози и стручни лекари. Покрај тоа, воопшто не се работи за истата процедура, иако многу клиенти ја мешаат. Дермаролерите (кои уште еднаш ќе потенцираме, исфрлени се од употреба!), работат на начин на micro-needling. За micro-needling процедурата, повеќе во некој друг текст, а моментално е на октовмриска промоција:

 • Промоција 1: Класичен третман со микродермабразија 
 • Мезококтели за интензивна нутриција на лице (коктел од лекови, витамини, минерали и други активни супстанци кои имаат силно анти-оксидативно дејство, ја хидрираат кожата и многу други витални ефекти)
 • Промотивна цена: 2.500 денари
 • Промоција 2: Класичен третман со микродермабразија;
 • Мезококтели за интензивна нутриција на лице (коктел од лекови, витамини, минерали и други активни супстанци кои имаат силно анти-оксидативно дејство, ја хидрираат кожата и многу други витални ефекти)
 • Дермапен (micro needling).
 • Промотивна цена: 3.000 денари.

#4 Мит: Микродермабразијата е агресивна метода!

Постапката се изведува на ПРОГРЕСИВЕН, а не на АГРЕСИВЕН начин. Ексклузивно во Ла Белеца: Diamondtome, подарете и на вашата кожа природна убавина и чистота на дијаманти со вистински дијаманти содржани во софистицираниот медицински апарат на Altair Cosmetics – Калифорнија, САД.

Оптимални резултати се постигнуваат низ серија на третмани, не почесто од 2-3 недели, што пак зависи од состојбата на кожата, проблемот, но и секако од посакуваната брзина за постигнување на ефектите. Неинванзивни, нежно, безболно, стерилно, ефикасно, со двоен ефект на моментално видливи резултати (сјај на кожата) како и пролонгиран ефект на активацијата на забрзана регенерација на базалните клетки.

Лесно, кратко, времетраење на третманот е 10 минути. Апсолутно безбедно, без никакви несакани ефекти. Цена: 1.000,00 денари третман. 

 • Класичен третман со дијамантска микродермабразија 1.800 денари: Третманот вклучува чистење на лицето, припрема со хербални билки под пареа, комплетен дерматолошки механички третман, пилинг, маска за лице под ласер за рејувенација, серум и крема со масажа на лице и деколте.

#5 Мит: Една микродермабразијата ќе ми ги реши сите проблеми со кожата!

Доколку очекувате со една вежба за стомачни, изведена само еднаш, да се појават вашите мускули – грешите. Истото правило важи и за негата на кожа, без разлика за која неинвазивна процедура се работи.

La Bellezza Center
Естетска и Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: [email protected]

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular