Wednesday, May 18, 2022
spot_img
домаКозметологијаКозметички УслугиДијамантска Микродермоабразија - DIAMONDTOME

Дијамантска Микродермоабразија – DIAMONDTOME

МЕДИЦИНСКА МИКРОДЕРМАБРАЗИЈА – ,,За одбрана клиентела која ја разбира науката, за останатите постојат многу салони со козметички импровизации и агресивни реклами на курсисти,,

Дијамантската Микродермоабразија е процедура на површинско отстранување на stratum corneum (површинскиот слој на кожата) и на долг рок ефикасна редукција на линиите околу очите, флеките на лицето како и лузните од акни. Оваа процедура стимулира обновување на клетките и создавање на колагенски влакна. Резултатите се конзистентни и трајни. Кожата после третманот брзо и видливо се подобрува, а клиентот може да продолжи со секојдневните активности. Една од најважните карактеристики е подобрување на пенетрацијата на секаков вид на креми, лосиони, серуми и останати препарати како на прикажаната слика:

Diamondtome – Подарете и на вашата кожа природна убавина и чистота на дијаманти со вистински дијаманти содржани во софистицираниот медицински апарат на Altair Cosmetics – California.

ВИДЕО: Како делува Дијамантската Микродермоабразија

Индикации за микродермоабразија

  • Акни, во комбинација со останати процедури и посебно за долготрајни акни и лузни од акни (стари и нови), кожа склона на акни која не реагира на вообичаените третмани на акни;
  • Ремоделирање на кожата, посебно на атрофирана и остарена кожа без еластичност;
  • Проширени пори (најпрепорачливо во комбинација со хемиски пилинзи);
  • Масна кожа;
  • Кожа оштетена од сонце на лицето и телото;
  • Хиперкератоза на тело – задебелување на рожнати слоеви (лактови, колена, пети);
  • Сите врсти на лузни на лице и тело;
  • Соларни и старечки пеги, хиперпигментации;
  • Стрии;
  • НАПОМЕНА: Дијамантската микродермабразија е процедура која бара континуитет на користење, а не третман кој се прави само еднаш. Сепак, не се користи повеќе од еднаш на 2-4 недели.

Во спречување и одстранување на сите овие несакани промени и процеси, во естетската и медицинска козметологија се користат низа нехируршки методи за подмладување, ремоделирање (age-reversal) и одржување на физиолошки млада кожа, а ние имавме задоволство први во Македонија да ви го преставиме овој иновативен апарат за микродермоабразија на DIAMONDTOME, познат како лидер во технолошките иновации во медицинската козметологија.

Медицинската микродермоабразија е процес на контролирано одстранување на задебелениот и узумрен слој на кожата STRATUM CORNEUM а со цел да се одстрани старата кожа, изумрените клетки и со тоа одстранат несовршеностите на кожата како и несаканите промени на кожата настанати со стареењето.

STRATUM CORNEUM има слоеви на изумрени клетки кои со обичен пилинг во домашни услови неможе да се одстрани. Каков пилинг ќе се одбере многу е важно, затоа е важна добра проценка на состојбата на кожата, квалитетот, а после дермоабразијата и соодветни маски, серум према типот на кожата со различен состав на активни биолошки супстанции за заштита на оголениот слој.

Постапката се изведува на ПРОГРЕСИВЕН, а не на АГРЕСИВЕН начин.

Оптимални резултати се постигнуваат низ серија на третмани, не почесто од 2-4 недели што пак зависи од состојбата на кожата, проблемот, но и секако од посакуваната брзина за постигнување на ефектите. Неинванзивни, нежно, безболно, стерилно, ефикасно, со веднаш двоен ефект на моментално видливи резултати како и пролонгиран ефект на активацијата на забрзана регенерација на базалните клетки.

Лесно, кратко, времетраење на третманот е 10 минути. Апсолутно безбедно, без никакви несакани ефекти.
Цена: 1.000,00 денари. 

Класичен третман со дијамантска микродермабразија 1.800 денари: Третманот вклучува чистење на лицето, припрема со хербални билки под пареа, комплетен дерматолошки механички третман, пилинг, маска за лице под ласер за рејувенација, серум и крема со масажа на лице и деколте.

La Bellezza Center
Естетска и Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular