Wednesday, May 18, 2022
spot_img
домаНовости и БлогБлог и ЗанимливостиНиз визирот на нашиот поглед: Каде прво, зошто, како понатака?

Низ визирот на нашиот поглед: Каде прво, зошто, како понатака?

Носот и устата се најистакнатиот дел од нашето лице и затоа први паѓаат во очи на останатите. Сепак, очите како и делот околу очите вклучително подочњаци, кажуваат многу за нас. При проблем со истите, ние изгледаме истоштено, изморено, константно тажно или намрштено.

Првата споредна но сепак премногу важна работа која ја забележуваме се веѓите. Токму поради тоа, многу луѓе се одлучуваат на корекција. Веѓите го одредуваат карактерот на лицето! 

Како до подобар, свеж, изглед на исполнета личност?

Постојат палета на третмани кои вклучуваат од класични козметички процедури до медицински и естетски, се со цел максимална и природна корекција.

1.Третман на регијата меѓу очите (Глабеларна регија):  за тие што сакаат природен изглед, хијалуронот е прв на избор како природен материјал кој е веќе дел од вашето тело. Тој работи во насока на подобрување на регијата пополнувајќи ги фините линии и брчки и лечејќи ги одвнатре. За глабеларната регија, потрошениот материјал кој е потребен е од 50 до 100 евра.

Доколку сакате брз резултат, максимално „пеглање“ на брчките од таа регија и „магично“ да ги снема, тогаш соодветната процедура за вас е БОТОКС. За оваа регија, потребна е количина на ботокс од 50 до 70 евра.

2.Јапонски веѓи и свилени трепки – 5 причини зошто да се одлучите за јапонски веѓи:

  • Дури и оние целосно уништени веѓи, после третманот стануваат совршени.
  • Идеално е за оние кои се чувствителни или алергични на шминка.
  • Заштедува време, па секое утро може да спиете 10 минути подолго.
  • Ги потемнува веѓите и ги прави беспрекорни.
  • Веѓите не можат да бидат избришани, а таа предност особено ќе ја почувствувате во теретана, на плажа или базен…

3.Свилени трепки: Трајните трепки се нешто на што не сте навикнати. Кога ќе се одлучите за надградување, морате да донесете три важни одлуки. Тоа се:

  • Од кој материјал ќе бидат направени вашите трепки
  • Квалитетот на изведба кој зависи од вештите раце на изведувачот
  • Која должина е идеална за вас?

4.Skincare routine: правилна нега на кожа.

Сите ја знаеме важноста на ноќната нега на кожата, но солидната утринска рутина е исто толку клучна. Ноќната нега на кожата има за цел да ги реши проблемите со кожата пред да започне регенеративниот процес на спиење, но дневната нега на кожата е најбитна за заштита и одржување.

5 минутен режим кој треба да го почитуваме секое утро:

1.Исистете го лицето со препарати на кои пишува “Deep Cleansing Oil”.

2.Средство за чистење на база на вода со низок pH во рутината за време на вашата утринска убавина помага да се правилно длабоко чистење без да предизвика црвенило што е тешко да се смири пред апликација за шминка.

3.Тонер: Користење на тонер и круцијално за балансирање на pH на вашата кожа.

4.Најважниот но и скап чекор во вашата утринска рутина за нега на кожата е серум богат со антиоксиданти.

5.Користете хидратантни креми за лице! Вашето лице мора да е во постојана хидратација во текот на денот.

Bedtime skincare routine: Се што треба да имате при ноќна нега на кожа:

La Bellezza Center
Естетска и Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular