Friday, April 19, 2024
spot_img
домаНовости и БлогБлог и ЗанимливостиНамалете го проблемот со сува кожа преку туширање

Намалете го проблемот со сува кожа преку туширање

Сувата кожа може да „распука“, да се згужва, да чеша и едноставно иритира. Во ладниот период (есен и зима), нашата кожа полесно може да биде иритирана. Затоа, ви претставуваме неколку едноставни промени кои можат да го напалат проблемот на сува кожа, а тоа се:

Туширајте се не повеќе од 5 – 10 минути!

Американските дерматолози препорачуваат додека се туширате или бањате, да запазите на следните правила:

  • Користете млака наместо многу топла вода;
  • Затворете ја вратата од бањата;
  • Користете средства за миење на кои пишува „fragrance-free“ и нежно поминете се, без грубо триење.

Веднаш после туш или бања, направете го следното!

  • Веднаш по туширањето аплицирајте хидрантна крема на целото тело;
  • Користете креми или маст, а не лосиони;
  • Нежно бришете се со чист пешкир за една употреба.

Сепак, овие се корисни работи кои се препорачуваат за домашна нега на телото и кожата. Но, доколку се уште имате проблем со сува кожа, тогаш треба да се обратите на дерматолог. Во Ла Белеца центарот, имаме искуство од повеќе од 29 години во медицина, дерматологија и медицинска козметологија.

Препорака за транзиција на кожа од есен кон зима: 

Со пад во полн ек (fall winter), време е да разговараме за кожата. Есента носи поладно време (време на џемпер!), а со тоа и пад на влажноста. На тој начин сме изложени на сув, заострен воздух, па дури и посува кожа.

Препорака од Ла Белеца центар за освежување и хидратација на кожата: мезококтели со хијалурон! Цена: 2.000 денари. 

👩‍⚕️ La Bellezza Center Skopje, over 29 years experience in skin, aesthetics & medical cosmetology.
➡️ www.LaBellezza.com.mk & [email protected]
☎️ +389 70 222 601 📞 +389 75 222 601
➡️ Address: Vidoe Smilevski Bato 3, 1000 Skopje 
➡️ Under eye filler, Skin, Skincare, Beauty, Cosmetic, Cosmetology.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular