Friday, April 19, 2024
spot_img
домаКозметологијаУбавина и ЗдравјеКожна бариера: Зошто е важна и како да ја подобриме?

Кожна бариера: Зошто е важна и како да ја подобриме?

Сте се запрашале зошто вашата кожа станува сува, иритирана, се лупи и ве чеша? Сите овие знаци се одлика на оштетена функција на кожната бариера!

Која е функцијата на кожната бариера? 

Функцијата на бариерата ја извршува Stratum Corneum (најповршниот слој на кожата). Над него, постои тенок слој од клетки кој ја играат главната улога во заштита од надворешни фактори. Кога бариерата е неоштетена, овој слој е непропустлив за штетни микроорганизми, но и ја заджуваат хидратацијата.

Како се оштетува? 

Користење на средства за чистење е можби најголемиот виновник! Секогаш кога чистите, без разлика дали во кујна, WC или местото на живеење, користете соодведна заштита односно ракавици. Исто така прекумерното користење на пилинг или преголема апликација на активни состојки се начини на кои може да се ослаби функцијата на кожната бариера. Дури и изложеноста на сонце и генетиката може да бидат виновникот.

ПРОМОЦИЈА: Апликација на PRX-T33 со micro-needling 

Најновите достигнувања за ревитализација на кожата: PRX-T33. Работа со micro-needling процедура. Промотивна цена за 3 третмани: 7.500 денари. Редовна цена на еден третман: 3.000 денари.

Како да го подобрите слојот и бариерата?

Користете производи кои ги имаат следните состојки наведено: ceramides, lipids, hyaluronic acid, glycerin, petroleum. За се останато, контактирајте не! Во Ла Белеца центарот, имаме искуство од повеќе од 29 години во медицина, дерматологија и медицинска козметологија.

👩‍⚕️ La Bellezza Center Skopje, over 29 years experience in skin, aesthetics & medical cosmetology.
➡️ www.LaBellezza.com.mk & [email protected]
☎️ +389 70 222 601 📞 +389 75 222 601
➡️ Address: Vidoe Smilevski Bato 3, 1000 Skopje 
➡️ Under eye filler, Skin, Skincare, Beauty, Cosmetic, Cosmetology.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular