Wednesday, May 22, 2024
spot_img
домаНовости и БлогМезо-конци во комбинација со најдобриот "Kick-starter" за колаген

Мезо-конци во комбинација со најдобриот “Kick-starter” за колаген

Што е “Thread lifting” или мезо-конци? Неколку брзи факти:

#1 Процедура: Постапката за апликација на конецот е минимално инвазивна, алтернатива за операцијата. „Лифтингот“ се случува преку затегнување на кожата со вметнување на конец од комплетно биорезорбилен материјал.

#2 Каде се аплицира? На ниво во лицето за каде не е потребна оперативна или хируршка интервенција. По аплицирањето, тој се зацврстува, гради мрежа и потоа влијае на „затегнување“ на кожата.

ВИДЕО: Постапките #1 и #2 во 3Д анимација

Мезо-конците се сметаат за процедура со низок ризик. Времето за закрепнување е минимално, но појавите на несакани ефекти на црвенило, модринки и оток се скоро секогаш придружни. Затоа, најдобро е кога ќе се одлучите на ваква интервенција, да биде тоа за време на викенд или кога сте ден-два дома.

***Напомена: Иако е процедура со низок ризик, доколку процедурата ја изведува лице кое не е специјалист дерматолог/пластичен хирург или во најмала рака обучен и серфитициран лекар, тогаш постапката може да биде од висок ризик!

Во Ла Белеца центарот работат врвни специјалисти во полето на дерматологија, медицина и наука. Обуките и тренингот се од „таткото“ на мезо-конците и PDO-конците од Лос Анџелес, САД и американската академија за естетска медицина.

Цена: Процедурите се различни во зависност од какви конци се користат. Тоа зависи од регијата на работа, а најчесто се комбинираат. Постојат “baby-конци” 7€, мезо-конци 10€ & PDO конци 45€.

Ефикасност: Постапките за „лифтинг“ со мезо-конецот се процедура која важи за една од најефикасните. Тие се на врвот на листата на нашите препораки како најомилена anti-aging природна процедура. За најдобри резултати, американските дерматолошки и пластични хирурзи препорачуваат комбинирање на мезо-конци со останати процедури против стареење, пример: HIFU.

Што е HIFU? Најдоброт “kick-starter” за продукција на нов колаген!

Постојат многу методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото. Најчесто познати како не-хируршки лифтинг (face-lifting), тоа се процедури како хијалуронски филери, ботокс, 3Д мезо конци, РФ, ласерска рејувенација и слично, но приматот во не-хируршката естетска медицина го има завземено метода која е моментално на А-листата на светските познати личности, HIFU терапија. 

Прочитајте повеќе за HIFU – High Intensity Focused Ultrasound. 

ПАКЕТ ПОНУДА: HIFU на лице, подбрадок и врат со комбинација од 20 „лифтинг“ конци (12 мезо-конци и 8 baby-конци) – 15.000 денари. 

Редовните цени за HIFU и специфичните регии кои се работат со процедурата “face-lifting” може да ги погледнете на следните слики:

Покрај оваа намена, HIFU е ефикасна метода во разбивање на масни наслаги и целулит, но се работи со комплетно друга процедура. Прочитајте повеќе за HIFU Slimming.

La Bellezza Center
Естетска и Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: [email protected]

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular