Friday, December 2, 2022
spot_img
домаЕстетска ДерматологијаHair Care Mesotherapy: Коктели за негување и ревитализација на косата

Hair Care Mesotherapy: Коктели за негување и ревитализација на косата

Мезотерапија: минимално инвазивна метода која се состои и вбризгување на инјекции со коктел од лекови, витамини, минерали и други активни супстанци во поткожното ткиво. Овие коктели стимулираат пред се интензивна нутриција и ревитализација на кожата и ткивата, делуваат против целулитот и масните клетки, имаат силно анти-оксидативно дејство, ја хидрираат кожата и многу други витални ефекти.

Со нивното делување, крајниот ефект доведува до:

 • Подмладување, ревитализација и разубавување на кожата
 • Затегната, цврста и сјајна кожа
 • Превенција на појавување на први брчки и редукција на веќе постоечките
 • Намалување на целулитот и масните наслаги
 • Природен лифтинг и затегнување на кожата
 • Стумилација на раст на коса преку подобрување на локална циркулација, неутрализација на главниот виновник за опаѓањето на вашата коса (дихидротестостерон), нутриција и стимулација на влакната и фоликулите

Мезотерапијата може да се користи и за негување на косата – Hair Care Mesotherapy

HAIRCARE Mesotherapy

Специфичен мезотераписки коктел од активни компоненти во ефективни концентрации на раствор на амино киселини, витамин Б комплекс и цинк. HAIRCARE е прв продукт специфично произведен за третирање на најголем дел од проблеми со косата на главата.

Намена и индикација на Мезококтелите за нега на вашата коса:

 • за пациенти со прогресивен губиток на коса (хормонски или наследен) алопеција локална или дифузна
 • губиток на коса поврзана со стрес, операции, бременост, ослабена, уморна коса без сјај, дехидрирано влакно, стопиран раст
 • масна коса како и коса со масен или сув првут

Како работи оваа процедура и кои се индикациите? Со самото вбризгување на инјекциите од оваа терапија се овозможува:

 • дирекна нутриција на фоликулите на влакната и нивна протекција
 • стимулација на раст на влакното
 • продолжување на животот на веќе постоечкото влакно
 • стимулација на локална циркулација која допринесува за понатамошен раст и развој на влакната и фоликулите на скалпот
 • ЕДИНСТВЕНА МЕТОДА со која дирекно се неутрализира вишокот на dihydro-testosterone, најголемиот штетник и директен виновник за опаѓањето на вашата коса!

НЕУТРАЛИЗАЦИЈА на Дихидротестостерон – најголемиот виновник за опаѓањето на вашата коса

Со мезококтелите и нивните активни состојќи овозможувате директна неутрализација на овој хормон со што дополнително ги негувате вашите влакна и фоликули и го стимулирате нивниот раст и развој до степен како што биле пред да почне опаѓањето на вашата коса.

Начин на апликација на мезококтели во комбинација со Дермапен 

Постојат разни коктели засебно за секој проблем!

Мезотерапијата го обновува фоликулот и го зајакнува коренот на влакното. Исто така, оваа процедура ги зајакнува и заштитува крвните садови околу влакното, го исхранува и хидрира влакното, масните киселини штитат од исушување, обновува интерцелуларен цемент и со тоа го регулира и првутот, себореа, опаѓање на косата.

Hair Care мезотерапијата во комбинација со Дермапен, ПРП Platelet Rich Plasma методата, Ласер терапии и дава извонредни резултати кај најголем број случаи со вакви проблеми на скалпот и влакната на главата.

La Bellezza Center 
Естетска & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска и Медицинска Козметологија
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular