Wednesday, May 18, 2022
spot_img
домаКозметологијаУбавина и ЗдравјеПравилна транзиција на рутината за нега на кожата од лето кон зима

Правилна транзиција на рутината за нега на кожата од лето кон зима

Со пад во полн ек (fall winter), време е да разговараме за кожата. Есента носи поладно време (време на џемпер!), а со тоа и пад на влажноста. На тој начин сме изложени на сув, заострен воздух, па дури и посува кожа.

“Mix this with dry heat from radiators, and it’s a setup for skin disasters like eczema and dry, itchy skin” – Shari Marchbein, M.D., a dermatologist in New York.

Комбинацијата на сув и заострен воздух со сувата топлина од радијаторите е катастрофална комбинација за вашата кожа! – вели Шари Марбејн, дерматолог од Њу Јорк. Токму поради тоа, ви препорачуваме неколку совети за правилна транзиција на вашата рутина за нега на кожа од лето кон зима.

Промена на хидратантните креми!

Кажете им збогум на лесните хидратантни креми кои што цело време сте ги користеле. Време е да ја „мачиме“ кожата со посериозен хидратор, вели Марбејн. Таа препорачува тежок крем направен од основните и здрави масни киселини кои се јавуваат природно во кожата, но треба да бидат надополнети во текот на постудените месеци. Побарајте крема со следните состојќи: Ceramides – sphingosine and a fatty acid. Нејзиниот врвен избор? Навлажнувачки крем на CeraVe, кој исто така е преполн со хијалуронска киселина што ја зајакнува влагата.

Хидратација од глава до пети!

Кога летната влажност ќе заврши, кожата може да чеша и да се чувствува сува. „Помалата влага на воздухот придонесува до отежната хидратација“ вели Зејхнер, д-р, директор за козметички и клинички истражувања во дерматологија во болницата „Монт Синај“ во Њу Јорк. Најлесен начин да се запре чешањето и сувата кожа? Со комплетна хидратација – од глава до пети!

СЕЗОНА НА ОВОШНИ КИСЕЛИНИ и ХЕМИСКИ ПИЛИНГ! 

Есен до рана пролет е сезона на пилинзи. Наменети се како специјални третмани за годишно прочистување на кожата – нежни, но со своето дејство ја активираат клеточната миграција и ја забрзуваат реконструкција на дермисот и епидермисот, се активира микроциркулацијата, обезбедуваат микронутритиенти на соодветната област.

ДЛАБОКА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ТКИВОТО!

Најдобар период за комплетна регенерација на ткивото, брзо и ефикасно освежување како и за користење на минимално инвазивни но и инвазивни методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото, е токму сега. Такви процедури се: дермалните филери познати како хијалурон, апликација на БОТОКС, апликација на биорезорбилни мезо-конци за природен лифтинг како и останати процедури.

НАША ПРЕПОРАКА: Фокусиран ултразвук со висок интензитет!

Специјална BLACK FRIDAY понуда во Ла Белеца: Комплетна нега на лице, подбрадок и врат од 9.000 денари на 5.000 денари! Понудата важи за уплати до 29ти ноември.

Најсовремен апарат во естетската медицина – ХИФУ (HIFU), достапен во Македонија! (3Д ВИДЕО: Начин на функционирање)

  • Пенетрација до SMAS, Superficial muscular aponeurotic system (мускулно-апоневротичен слој) кој е одговорен за ремоделирање на колагенот и контракција на еластичните влакна, т.е. со помош на стимулација од ХИФУ апаратот, се постигнува обнова на колагенот како и производство на нов колаген.
  • НАПОМЕНА: SMAS е слој кој досега ниту еден препарат за не-хируршки face-lifting не го достига со дејство!
  • Времетраењето на терапијата може да е од 20 минути до 1 час, во зависност од регијата на третман.

La Bellezza Center 
Естетска & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска и Медицинска Козметологија
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular