Monday, July 15, 2024
spot_img
домаfacialsЕстетска Медицина за Мажи – 5те најголеми трендови во Светот!

Естетска Медицина за Мажи – 5те најголеми трендови во Светот!

Ако можете да помислите на некоја процедура која може да е толку многу ефективна а сепак да е минимално-инвазивана, што би било тоа? ДА, инјекции во естетската медицина за мажи како и ултра звук со високо фокусиран и интензитет!

Сите мажи сакаат да изгледаат како Бред Пит, Џорџ Клуни или некој друг актер, пејач или позната личност. Но, процедурите во естетската медицина и методите се често пати погрешно сфатени од страна на мажите дека тоа се таканаречени „женски работи или работи за жени“

Мажите во мнозинство, многу помалку ги користат инзворедните бенефиции на естетската медицина и козметологија. Тие најчесто користат фрази дека „тоа се работи за жени“. Но, дали знаете дека премногу грешите доколку размислувате на овој начин? Еве зошто….

Никој нема да може да примети дека на вас била правена некаква процедура: нема лезии, нема повеќедневни црвенила, нема лузни!

Клучот за вашиот посакуван изглед (помлад, посилен и по-мажествен маж) лежи во естетската дерматологија и медицинската козметологија. Сите процедури се минимално-инвазивни или траат кратко, најчесто без анестезија, а ефектите се некогаш инстантни. Tраат од 3, 6, 9 месеци па се до 1 година. Резултатите се неминовни и може да бидат до толку драстични да изгледате дури и 10 години помладо (кај одредени случаи).

Ла Белеца Центарот ви ги открива 5-те најкористени естетски процедури за мажи низ светот од 2016 – 2019

1.Лицето е како вашиот автомобил!

Можеби на прв поглед звучи чудно, но да, вашето лице треба да се одржува исто како и вашиот автомобил. Класичните третмани кои ги извршува лиценциран професионалец (лекар по општа медицина или специјалист), треба да се дел од вашата месечна рутина! Препорака за комплетни класични третмани како најкористена естетска процедура од мажите низ светот: Дермапен во комбинација со третман & дијамантска микродермабразија. Цена: 3.000 денари!

Dermapen – најнов и револуционерен micro-needling на контролирано создавање на микро повреди во кожата која предизвикува цела каскада на настани кои резултираат со стимулурање на ослободување на фактори на раст, што предизвикуваат нови синтези на колаген и еластин кои пак имаат за цел да ја обноват, заздрават и подмладат кожата.

Дермапенот се користи за лекување и видно подобрување на изгледот и состојбата на:
  • Фини брчки, пушачки брчки над усни, околу очи, чело, врат и деколте
  • Хируршки лузни, лузни од траума, лузни од изгореници, лузни од акни
  • Стрии на градите и телото и лабава кожа на тело
  • Затегнување на кожата, намалување на големи, проширени пори
  • Пигментации
  • Подобрување на состојбата на скалпот и раст на коса
  • ОСОБЕНО ЕФЕКТИВНА метода за отстранување на лузни од акни!

2.”BRO-TOX”

Кога станува збор за anti-aging медицината како и инстантниот и моментален млад изглед, тогаш не може а да не спомнеме за „Мајката односно Матрицата” на сите инјекции во естетиката, БОТОКС!

Докторите кои работат со естетска медицина, овој препарат го користат успешно со години бидејќи резултатите се веднаш видливи, а процедурата е минимално инвазивна. Тоа значи дека никој нема да примети дека на вас била направена интервенција. Секако, разликата во вашиот изглед ќе биде веднаш приметена, но причината нема да може да се дознае бидејќи веднаш после процедурата одите дома и можете да продолжите со секојдневните активности. Токму поради овие карактеристики, не мора да се грижите од стигмата помеѓу мажите кога се работи за употреба на ботокс. ЦЕНА: 50€ по регија.  

VIDEO: MENSWEAR, LIFESTYLE, GROOMING, PRODUCT REVIEW, 40 over fashion:

3.HIFU терапија: примат во не-хируршкиот лифтинг!

Постојат многу методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото. Најчесто познати како не-хируршки лифтинг (face-lifting), тоа се процедури како хијалуронски филери, ботокс, 3Д мезо конци, РФ, ласерска рејувенација и слично, но приматот во не-хируршката естетска медицина го има завземено метода која е моментално на А-листата на светските познати личности, HIFU терапија. 

Прочитајте повеќе за HIFU терапија за мажи со кликнување тукаВидео: Како делува ХИФУ терапијата? Цените се движат од 50, 70, 80, 100 па се до 150 евра. 

4.ПРП Метода – Автологна Биостимулација на Матични (Stem) Клетки со Growth Factor

Дали некогаш сте помислиле на нешто толку револуционерно и иновативно што може да ви ги смени вашите мислења и перспективи за anti-aging медицината? Верувале или не, на пазарот е достапна моментално една од најдобрите и најуспешни процедури со запрепастувачки резултати, таканаречената „Вампир Метода“ односно ПРП Метода.

ПРП Методата или Platelet-Rich-Plasma или позната како Автологна Биостимулација на Матични Клетки со Growth Factor дава инзвонредни резултати кај мажи. Препорачливо е да ја започнете оваа процедура после 3-тата или 4-тата декада, но исто така резултатите се видливи кај секого безразлика на годините. ЦЕНА: 9.000 третман.

5.Хијалуронски Филери

Што се Хијалуронските филери? Филерите помагаат на кожата да го возобнови волуменот и да се подобрат контурите на лицето. Со подобрување на структурата на кожата, тие помагаат во пополнувањето на дупките на лицето. Исто така, со подобрување на контурите на вашето лице ви даваат поцврст, појак и посјаен изглед. Филерите се особено ефективни во подобрување на лузни и дупки од акни или друг вид на повреди како и линии од самото стареење. ЦЕНА: 200€ 1 ml [цел шприц], а према потребите на клиентот, шприцот/дозата може да е и помала.

La Bellezza Center 
Естетска & Медицинска Козметологија 
Адреса: бул. Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска и Медицинска Козметологија
Facebook: La Bellezza & Instagram: La Bellezza Center
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432
Е-mail: [email protected]

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular