Friday, April 19, 2024
spot_img
домаНовости и БлогБлог и Занимливости5 начини да намалите тежина без теретани

5 начини да намалите тежина без теретани

Додека салите за вежбање и теретаните се совршено место за некои луѓе, тоа во никој случај не е ваша единствена опција кога станува збор за фит тело. Особено во период кога и да сакате да посетите фитнес центар, за истото сте оневозможени заради мерките. Или пак, внимавате да не се заразите.

Доколку не сакате да ги поминувате своите денови во теретана за да загубите тежина, еве неколку начини како да ја намалите вашата тежина без да вежбате:

1.СПИЕЊЕ: Без квалитетен сон, вашето тело го зголемува нивото на хормонот за глад, грелин (ghrelin) и го намалува хормонот на ситост лептин (leptin) што резултира со чувство за глад, кое тешко може да се игнорира. Некои студии покажуваат дека недостатокот од спиење ве стрви кон избор на нездрава, калорична и храна со многу маснотии, што значи дека не само што ќе јадете повеќе храна, туку и ќе јадете повеќе нездрава храна. Ако сакате да ја регулирате вашата тежина, треба да му дадете приоритет на спиењето.

2.EMSculpt: 20 000 стомачни за 30 минути додека лежите? Со EMSCULPT (4D) во Ла Белеца – најнова машина со 4 рачки, можете да правите стомачни лежечки! Ова е нов третман за вајање на телото што ги тонира и затегнува стомакот, задникот, рацете и нозете. Оваа постапка помага истовремено да согорувате и да ги намалите маснотиите и да градите мускули во сите овие области. Третманот функционира со насочување на високо фокусирана електромагнетна енергија кон целната област. Ова ги принудува мускулите да се контрахираат на толку силен начин (supramaximal contraction) кој не е можен да се достигне преку вежбање. Мускулите, како одговор на овие контракции, самите се обновуваат и маснотиите ќе започнат полесно да се топат во третираната област. Третманот најмногу помага во дефинирање на мускулите во областите како стомак, нозе, раце, рамена.

ПРОМОТИВНИ ПАКЕТИ со EMSCULPT 4D: Важат за месец април и мај.  

3.ПЛАН ЗА ИСХРАНА што ќе ви помогне во управувањето со вашата тежина и кој вклучува разновидна здрава храна. Додадете низа бои на вашата чинија и помислете на тоа како јадење на виножитото. Кога се обидувате да изгубите тежина, исхраната е многу важна. Диетата со малку јаглени хидрати со доволно хидратација може да направи чуда за вашето тело. Внесувањето на вино, исто така, игра голема улога во телесната тежина, обидете се да пиете умерено и секогаш одлучете се за нискокалоричен и пијалок со мала количина или без шеќер.

4.ЗАМРЗНУВАЊЕ НА МАСНОТИИ (криолиполиза): Криолиполизата е процедура која вклучува замрзнување на вашите масни клетки. Третираните масни клетки се кристализираат од студената температура и ова предизвикува да пукнат, а потоа природно и трајно да се елиминираат од телото. Секој третман го намалува бројот на масни клетки во целната област. Откако апаратот ќе биде поставен на саканата област, започнува замрзнување на маснотиите. Најчесто се користи на следните области: стомак, раце, маснотии од грб, маснотии од градник, задник, внатрешни и надворешни бутови, брадата.

5.ЈАДЕТЕ ПОМАЛИ ПОРЦИИ: Консумирање на помали оброци почесто во текот на денот може да помогне во зајакнување на метаболизмот и да ве задржи сити подолго. Една студија на Академијата за исхрана и диететика, открила дека кај луѓето кои имале шест мали оброци на ден, било утврдено дека имаат помал БМИ отколку луѓето кои консумираат помалку од четири оброци на ден.

Корисно да знаете: Превенција на акни од вежбање 

👩‍⚕️ La Bellezza Center Skopje, over 29 years experience in skin, aesthetics & medical cosmetology.
➡️ www.LaBellezza.com.mk & [email protected]
☎️ +389 70 222 601 📞 +389 75 222 601
➡️ Address: Vidoe Smilevski Bato 3, 1000 Skopje 
➡️ EMSCULPT, Skin, Skincare, Beauty, Cosmetic, Cosmetology.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular