Friday, April 19, 2024
spot_img
домаБотоксКОСМОПОЛИТЕН: 9 работи кои ги научив за БОТОКС во моите 20ти години...

КОСМОПОЛИТЕН: 9 работи кои ги научив за БОТОКС во моите 20ти години…

Се повеќе млади во светот се одлучуваат за користење на фонтаната на младоста, БОТОКС. Тој секогаш ќе остане една од најбараните процедури бидејќи е ефикасен, брзо делува и долго трае.

Саманта Фридман е еден од уредниците на светско познатото списание и бренд Космополитен (Cosmopolitan) и во текстот кој ви го пренесуваме вели: Како уредник на магазин за убавина, решив дека започнувањето со ботокс на мои 28 години и не е така лоша идеја!

As a Beauty Editor of many years, the idea of having botox isn’t as scary to me as it might be for the average 28-year-old. Yes, I’ve seen some horrific frozen, shiny and completely inappropriate botched jobs, but I’ve also seen amazing results. The key? Getting a practitioner that knows what they’re doing.

Така, во името на новинарството за убавина и здравје, решив дека треба да започнам со ботокс. Сега, ќе го споделам моето искуство. Да започнеме:

1. Age doesn’t really matter: Годините за почеток воопшто не се битни!

Не ми требаше многу време да се одлучам да отидам до Клиниката Cadogan Clinic, една од најдобрите центри во Лондон. Кога кажав дека имам „само“ 28 години, малку чудно ме погледнаа во смисол „Окејјј….“. Не можев да издржам па ги прашав дали сум најмлада. Ми одговорија не, но, исто така ми кажаа дека без разлика на годините, тие не се нафаќаат на третирање доколку на лицето нема проблем, па макар вие биле и +35 или 40 години.

Едноставно, дали имате 25 години или пак 45, не е битно. Доколку постои проблем, тој може и треба да се третира со ботокс.

2.ПРЕВЕНЦИЈА на брчки, не само корекција:

Не знаев дека покрај тоа што ботоксот се користи за корегирање на брчки, исто така има и превентивно дејство.

“It preserves the skin and stops lines developing. Botox softens and temporarily freezes the muscles, which means the treated area will stay flat. If you can’t physically frown, then over time, the line will smooth out. That being said, there’s a lack information about the long term effects of starting botox at a younger age”

3.Дозата варира, во зависност од потребите на пациентот:

Не само што дозата варира, туку постојат и повеќе видови на апликација на БОТОКС. Таква процедура на пример е BABY BOTOX апликацијата на овој таканаречен мини-ботокс. Прочитајте повеќе за baby-botox.

4.Мајка ви ќе примети, но вашиот дечко НЕМА!

Најдобрата реакција дојде од мојата мајка која е искрена со мене. Таа не се плаши да ми каже дека изгледам уморно кога навистина сум таква. Но, кога се видов со нејзе за некое време после третманот, не можеше да сопре со комплименти.

Дечко ми пак од друга страна, воопшто не ме примери. НАПОМЕНА (Ла Белеца): Кај Саманта, направена е процедура наречена baby botox на млади години кога брчките и линиите се во рана фаза и развој (види слики). Затоа, апликацијата изгледа апсолутно природно и во таков случај, освен блиските никој друг нема да знае дека сте правеле процедура, а резултатите ќе се волшебни!

5.Да, малку боли.

Саманта: Паааа….да, малку боли но не е ништо страшно. Едноставно кога се инјектира може да осетите мала неудобност, но не и големи болки а многу далеку од страшни болки. Едноставно, така малку, чудно чувство.

6.Потребни се 3-5 дена да ја видите разликата

7.Може ли да вежбам после инјектирање на ботокс?

Одговор е не не не не не не не и секако не! Ова правило важи само за првиот ден.

8.Ефекти и цена?

Најдобрите резултати ќе ги забележите од 3 до 5 месеца. Цената на ботоксот варира, но исто така зависи и од местото каде што се третирате.

9.Што после третман?

Црвенило на местото на апликација е сосема нормална работа. При аплицирање на ботокс, денот треба да ви е резервиран за домашни активности.

Интервјуто е на уредникот за убавина Саманта Фридман, Космополитен. 
La Bellezza Center 
Естетска & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: [email protected]

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular