Wednesday, May 18, 2022
spot_img

FORBES: Fall Winter нега на кожа

Претходниот наш текст беше за „Правилна транзиција на рутината за нега на кожата од лето кон зима“, додека пак сега, ви ги претставуваме дел од советите на FORBES за нега на тело и кожа во Fall Winter сезоната:

Промена на хидратантните креми!

Кажете им збогум на лесните хидратантни креми кои што цело време сте ги користеле. Време е да ја „мачиме“ кожата со посериозен хидратор, вели Марбејн. Таа препорачува тежок крем направен од основните и здрави масни киселини кои се јавуваат природно во кожата, но треба да бидат надополнети во текот на постудените месеци. Побарајте крема со следните состојќи: Ceramides – sphingosine and a fatty acid. 

#Give your skin a Vitamin C boost. Користење на продукти кои имаат значителна доза на Витамин Ц, помага во репарација на оштетената кожа од летото. Исто така, покрај тоа што е силен антиоксиданс, помага и во подобрување на тонот на кожата, го стимулира производството на колаген и го намалува појавувањето на брчките и фините линии. Пробајте ја осветлената маска со лист со колаген и витамин Ц од Beauty Pro.

#Don’t stop wearing sunscreen. Советите на американските дерматолози се апликација на крема за заштита од сонце секој ден во текот на годината. Да, секој ден, по неколку пати, без разлика дали е лето, есен, зима или пролет. На вашата кожа и е потребна заштита од UVA и UVB зраци дури и на денови кога врне и е облачно!

#Protect your hands. Покрај лицето, најизложени на оштетување на кожата во зимските денови се вашите раце.

ПРЕПОРАКА: Ла Белеца центарот ви препорачува #FallWinter комбинација на ПРП метода дополнета со нанесување на хијалурон [Метод: Cellular Matrix, A-PRP & HA – RegenLab]. ЦЕНА: 9.000 денари. 

La Bellezza Center 
Естетска & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска и Медицинска Козметологија
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 75 222 601
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular