Wednesday, May 18, 2022
spot_img
домаНовости и БлогБлог и ЗанимливостиИнтервју со 4 доктори за нега на кожа: How Dermatologists Do It!

Интервју со 4 доктори за нега на кожа: How Dermatologists Do It!

HOW THE DERMS DO IT: 4 EXPERT DERMATOLOGISTS ON THEIR DAILY SKINCARE ROUTINES

Во следното интервју, можете да дознаете многу повеќе за нега на вашата кожа директно од 4 експерти за кожа, специјалисти по Дерматологија. Овие кожни доктори, ни ги откриваат нивните дневни режими за персонална нега на кожа. Интервјуто е правено за Expert Health and Beauty (Get the Gloss) магазинот од Лондон.

Дерматолозите се доктори кои својот професионален живот го посветуваат на решавање на медицинските проблеми на пациентите во однос на козметологијата, естетиката како и кожните проблеми. Тие често пати даваат совети за нега на кожа, но овој пат ви ја откриваат терапијата која сами си ја препишале, односно нивната дневна skincare рутина.

DR SUSAN MAYOU

Consultant Dermatologist at Cadogan Clinic

Која е вашата утринска рутина?

Наутро користам Skinceuticals CE Ferulic бидејќи овој производ содржи витални антиоксиданти. Исто така користам и крема за хидратација на кожата, а доколку одлучам да го поминам денот надвор, на сонце, или поголем дел од денот да сум подложна на експозиција на сончеви зраци, тогаш користам и крема за заштита од сонце +/- La Roche Posay SPF tinted sunscreen.”

Која е вашата вечерна рутина?

За време на ноќта, секогаш го чистам лицето и ја отстранувам шминката користејќи го продуктот Bioderma Sensibio Micellar. Многу сум задоволна од овој продукт бидејќи пред се е многу ефикасен и може да се користи дури и доколку имате сензитивна кожа.

Исто така користам и  Skinceuticals Retinol 1.0 % секоја вечер. ” I use this product because it helps to reverse photodamage from all the years of sun exposure! I use the strongest tolerated retinoid product, hence the frequency and strength of the above and if my skin is too flaky I step back.” – вели DR Susan Mayou.

Доколку се одлучите за 1 совет или продукт за нега на кожа, што би препорачале?

Би препорачала дневна употреба на хидратирачки креми (безразлика на брендот), особено за нега на лицето.

DR NICK LOWE

Dermatologist

Која е вашата утринска рутина?

Јас имам сензитивна кожа, па токму поради тоа, секое утре користам електичен брич (машинка), наместо стандарден брич со сечива. Електричните бричеви се многу по нежни према вашата кожа, особено доколку имате сензитивна кожа како мене. Покрај тоа, секогаш аплицирам и крема за сончање како и редовна конзумација на витамин D3.

Која е вашата вечерна рутина?

Два до три пати во неделата користам Isotretinoin гел на моето чело и горните регии од лицето за борба против штетата од сончевите зраци стекната во период од целиот мој живот. Секогаш пред легнување го измивам моето лице и аплицирам крема за хидратација.

Доколку се одлучите за 1 совет или продукт за нега на кожа, што би препорачале?

Користете крема за заштита од сончевите зраци СЕКОЈ ден! – Оваа препорака е иста од сите дерматолози во светот иако во нашето подрачје на живеење (Македонија), овие креми најчесто се користат само кога одиме на плажа, што е сосема погрешно.

DR GINNY HUBBARD

Consultant Dermatologist

Која е вашата утринска рутина?

Секое утро, го чистам лицето со Olay Regenerist Cleanser Daily Regenerating Face Wash. Потоа аплицирам Olay Regenerist Luminous Brightening Moisturiser Cream SPF20 на моето лице и врат. За време на пролет и лето, дополнително користам крема за заштита од сончевите зраци, а во текот на денот користам и крема за регијата околу очите – Olay Regenerist Luminous Dark Circle Correcting Eye Swirl.”

Која е вашата вечерна рутина?

Го чистам лицето со Elemis Pro-Collagen Cleansing Balm, потоа аплицирам Trish McEvoy Beauty Booster Serum на моите образи и Elemis Pro-Collagen Oxygenating Night Cream на целото лице и врат. Еднаш или два пати неделно користам и Elemis Tri-Enzyme Resurfacing Serum за моето лице.

Доколку се одлучите за 1 совет или продукт за нега на кожа, што би препорачале?

Најомилен продукт ми е Olay Regenerist Luminous Brightening Moisturiser Cream SPF20 кој е многу ефективен за елиминација/превенција на фини-линии и брчки.

DR STEFANIE WILLIAMS

Clinical Dermatologist

Која е вашата утринска рутина? 

Започнувам со чистење на лицето со Physiological cleansing gel by La Roche Posay. Потоа, аплицирам антиоксидативен серум Phloretin CF Serum by Skinceuticals на моето лице, врат, гради и видливи делови на телото. Овој продукт има високи дози на: vitamin C, plus ferulic acid и phloretin. Ја штити кожата од оксидативен стрес и слободни радикали кои се резултат на експозиција на ултравиолетовите зраци и загадувањето на воздухот. Потоа, користам и Cernor XO by Auriga. Не заборавам да аплицирам и крема за заштита од сонце – Physical Protectant by Jan Marini.

Која е вашата вечерна рутина?

Го чистам лицето со колекција на La Roche Posay два пати во денот. Исто така користам и Redermic R by La Roche Posay два пати неделно (vitamin A containing repair cream).

Доколку се одлучите за 1 совет или продукт за нега на кожа, што би препорачале?

Јас би препорачал нешто сосема различно од продукти за нега на кожа, односно би ви препорачал да ја избегнувате типичната “Western Food” со газирани сокови и храна богата со шеќери бидејќи овие состојќи не прават никакво добро врз вашата кожа но и здравје!

La Bellezza ви нуди широка палетна на медицински-козметички третмани соодветни на типот, состојбата и потребите на кожата и возраста:

 • Класични третмани
 • Биолошки третмани (плацента, кавијар, колаген, хијалурон, алги, витамини, минерали, билки)
 • Мезококтели за Комплетна Ревитализација и Интензивна Нутриција на Кожата – коктел од лекови, витамини, минерали и други активни супстанци во поткожното ткиво
 • Мезококтели од чист хијалурон – колаген (сите различни апликации на хијалурон достапни во Ла Белеца – ВИДЕО, кликни тука)
 • Рехидрирачки (освежителни и длабока хидрација)
 • Третман на акни (Ласерски, Хијалуронски, Micro-needling третман, Микродермабразија, Хемиски Пилинзи)
 • Дермапен за ремоделирање на стари лузни и подобрување на општата состојба на кожата
 • Ласерски третмани за хипо и хиперпигментации
 • Рејувенации, подмладување (маски, третмани, ласери, 4 димензионални мезо конци, Ботокс, Хијалуронски Филери)
 • Кифтинг, редукција на брчки
 • Витализација, освежителни
 • Регенерација, реепителизација (проширени пори, лузни од акни или од друга природа)

Во Ла Белеца естетска и медицинска козметологија, имате можност да бидете третирани од најдобриот естетски дерматолог во Република Македонија, Специјалист по Дерматовенерологија Д-р Наташа Марковска Василевска.
Facebook: La Bellezza
Instagram: La Bellezza Center

La Bellezza Center 
Естетска & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска и Медицинска Козметологија
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 70 268 009
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular