Wednesday, May 18, 2022
spot_img
домаfacials20 Најдобри Skincare Tips според GLAMOUR!

20 Најдобри Skincare Tips според GLAMOUR!

Светски познатиот магазин Glamour кој има повеќе од 5 милиони следбеници на социјалните мрежи, ви ги издвојува 20те најдобри совети за нега на кожа.

Get Hydrated

Хидратацијата на телото е многу битна работа. Дневната конзумација на 6 до 8 чаши вода е повеќе од потребна за добар изглед. Хидратацијата почнува одвнатре а делува однадвор.

Eat Chocolate—Seriously!

Јадете чоколади! Кога ќе го прочитате ова, сигурно ќе помислите дека чоколадите влијаат врз создавањето на акни, но во светот не постои ниту еден научен доказ дека тоа е така. Секако, при избор на чоколада, Glamour препорачува ЦРНО чоколадо бидејќи црните чоколада (dark chocolate) се полни со антиоксиданти кои ја штитат вашата кожа, а малите дневни количини на црно чоколадо создаваат и убаво чувство за вашиот мозок.

Need a little detox? – Vitamin C!

Храната богата со витамин Ц како што се портокалите, лимонот и цитронот помагаат во одржување на здрави бубрези и црн дроб. Научно е докажано дека постои релација помеѓу здравите органи и здравата кожа. Витаминот Ц помага и во превенција на брчки.

Get Some Rest

Можеби звучи базично, но сепак добриот одмор игра една од клучните улоги во вашиот изглед но и за вашето здравје. Спиењето од минимум 7 а најмногу до 8 часа, помага во елиминација на подочњаците, а особено на црните линии во истата регија. “Sleep offers the kind of results that no face cream can mimic” – велат од ГЛАМУР.

Massage In Your Moisturizer

When we say massage, we mean massage! Секогаш при користење на крема за лице/кожа, масирајте се што подолго и со циркуларни движење. Циркуларните движења помагаат по подобрувањето на локалната циркулација. Истото го препорачуваме и при миење на вашето лице/кожа.

Wear Sunscreen

Користењето на креми за заштита од сонце се една од најбитните (кликни тука за цело интервју) елементи на здрава и млада кожа. Доколку го прочитате интервјуто со 4 доктори/дерматолози и нивниот начин на заштита и нега на нивната кожа, ќе видите дека дури и најдобрите дерматолози, секогаш користат крема за заштита од сонце во нивната дневна рутина.

Exercise

Вежбањето не е корисно само за трошење на калории, туку тоа помага и во процес на оксигенација и нутриција на вашата кожа. Не сте особа која сака вежбање по теретани или фитнес центри? Не грижете се, можете истиот ефект за вашата кожа да го постигнете и со посетување на часови за играње/танцување, јога или друг вид на благи физички активности.

Give Yourself a Facial Treatment

Прочитајте повеќе за 10 причини зошто ви е потребен третман на лице со кликнување тука. Секој третман на лице и тело во La Bellezza Центарот започнува исклучиво со дерматолошки преглед на кожата од страна на специјалист дерматолог. Сите процедури се прават од страна на Специјалист по Дерматовенерологија – Д-р Наташа Марковска-Василевска.

Во Ла Белеца Центарот нудиме широка палета на третмани за лице (кликнете тука за да прочитате повеќе), а како најдобри и најбарани процедури ви ги препорачуваме:

1.Мезококтели за Комплетна Ревитализација и Интензивна Нутриција на Кожата.
2.VAMPIRE Facial – познатата ПРП метода.

Have a Cup of Tea

Одвоите 10 минути од вашиот ден за стимулација на вашата кожа со пареа од чај кој потоа секако би го конзумирале. Ви ги препорачуваме зелениот и белиот чај, бидејќи нивното anti-aging дејство е најсилно.

Wear Less Makeup—or Go Bare

Сакате лесен начин за DE-STRESS на вашата кожа? Намалете со количината на шминка која ја аплицирате на вашата кожа и обидете се што помалку да ја користите со цел вашите пори и кожа да се повеќе експонирани на кислород.

If you aren’t willing to go completely makeup-free, try using just concealer, lip balm and mascara—even if only on the weekend.

Refresh on the Go

Имате напорен ден? Цел ден сте во гужва? Вашата кожа не треба да страда, затоа, секогаш со вас понесете си освежувачки марамчиња за лице.

Take a Shower

Понекогаш најлесните работи може да помогнат драстично во подобрувањето на вашата кожа. Туширањето со млака накај топла вода ги отвара вашите пори и е најдобар момент за миење на вашето лице. Доколку сте биле под голем стрес во текот на денот, искористете 5 до 10 минути повеќе под туш што дополнително ќе помогне во анти-стрес терапијата која е многу битна за убав изглед и кожа.

Use a face scrub

Користењето на SCRUB маски за кожа се корисни за минимално но корисно отстранување на слојот од мртви клетки од вашата кожа. Оваа процедура правете ја не повеќе од 2 пати неделно. Доколку сакате максимални ефекти за отстранување на мртвиот слој на клетки од кожата како и забрзана регенерација на новите клетки, тогаш единствен начин со кој се продира до најдлабокиот слој е Дијамантската Микродермабразија која можете да ја погледнете на сликата или да прочитате повеќе со кликнување тука.

Have a Glass of Wine

Црвеното вино е познато по фактот дека во неговиот состав има голем број на антиоксиданти кои помагаат во елиминација на слободните радикали и имаат добро познат anti-aging ефект. Конзумацијата на една чаша дневно (не повеќе), може значително да помогне во вашата anti-aging терапија.

Try a Lip Scrub

Сте слушнале за LIP SCRUB? Да, постои и специјален Lip Scrub кој исто така е корисен. The skin on your lips needs love too! Мix equal parts petroleum jelly and sugar in your palm, slather it on and rinse with warm water. Доколку сакате брзи ефекти за подобрување на вашите усни, ви препорачуваме третман со хијалуронски филери. Погледнете ги сите достапни процедури со хијалуронски филери во Ла Белеца Центарот со кликнување тука.

Clear Your Eyes

Да, убаво прочитавте. Очите можеби не се дел од вашата кожа, но очите и носот се центарот на вашето лице и прво нешто што паѓа во очи на сите луѓе. Доколку вашите очи изгледаат црвени и изморено, тогаш и вашиот изглед на лицето ќе изгледа тмурен. Негата на очите со капки за очи (доколку имате проблем со црвени очи) како и негата на кожата околу очите, игра голема улога во првата импресија на луѓето што ја стекнуваат за вас.

Доколку имате проблем со носот и сакате не-хируршка корекција на нос (погледнете на сликата), кликнете тука за да прочитате повеќе за оваа достапна процедура во Ла Белеца Центарот.

Snack on Almonds

Конзумирајте бадеми! “Almonds (бадемите) will give you super skin!” – велат од ГЛАМУР. Тие се добар извор на omega-3s (“добри” масти) и витамин Е, а овие две состојки влијаат врз здравјето на вашата кожа и клетки.

Minimize Your Beauty Routine

Не користете премногу продукти за нега на кожа наеднаш. Апликацијата на повеќе видови на продукти во близок временски период, нема да го достигне посакуваниот ефект. Ви препорачуваме да си одберете една рутина наутро, една попладне, една навечер и по-базични рутини како освежувачки марамчиња за лице во текот на работниот ден.

Leave the pimple popping to the professionals! 

Овој совет можеби е и најбитниот совет за убава и блескава кожа кои ќе ви го даде секој специјалист доктор за кожа односно Дерматолог. Првиот и примарен совет од познатата Dr. Sandra Lee – The Pimple Popper е да се воздржите од стискање на акни сами, на козметичари или по дома бидејќи тоа е работа строго на професионалци, доктори (прочитајте го целото интервју тука). Стискањето на акни без помош од дерматолог, може само да ви ја влоши состојбата па дури и да го направите вашето лице подлежно на дополнителни инфекции. Погледнете го нашето видео зошто треба да внимавате на горенаведеното.

Get Busy in the Bedroom

Редовните односи со партнерот помагаат во лачењето на endorphins кои имаат значајна улога за општото здравје на вашето тело и како и кожата.

La Bellezza Center 
Естетска Дерматологија & Медицинска Козметологија 
Адреса: булевар Видое Смилевски Бато број 3 & 7 – Естетска Дерматологија и Медицинска Козметологија
Facebook: La Bellezza & Instagram: La Bellezza Center
Телефон: +389 70 222 601 / +389 2 2430 432 / +389 70 268 009
Е-mail: info@labellezza.com.mk

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular